Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Videoblog z Afriky - jak se nám tu daří

12. 03. 2022 13:10:00
Život v Africe je nesmírně těžký, ale rozhodně zde není život nešťastný. V tomto článku nechci zobecnit všechny strasti Afriky, ale chtěla bych spíše přiblížit jednu kapitolu z našeho života a čím se tady mimo jiné zabýváme.

Život v Africe je nesmírně těžký ať již z historického nebo přírodního hlediska, život zde není jednoduchý. Ale rozhodně zde není život nešťastný. I přesto, že někteří lidé zde žijí v extrémně chudých podmínkách, můžeme vidět úsměv na jejich tváří často. V tomto článku nechci zobecnit všechny strasti Afriky, ale chtěla bych spíše přiblížit jednu kapitolu z našeho života a čím se tady mimo jiné zabýváme.

Afrika je nádherná, přírodně i kulturně, ale je těžké se tu udržet z hlediska finančního. I pro mnoho místních lidí pravidelný a stabilní příjem je pohádka, o kterém všichni sní. Když jsme se s manželem přestěhovali do turistického centra Zambie, Livingstone, měli jsme naivní představu bezproblémového příjmu. Pravidelný místní příjem doteď nemáme, avšak se nám daří přežívat, tam kde jsme se rozhodli žít. Máme neuvěřitelné štěstí, že jsme si mohli vybrat místo, kde budeme žít, kde se nachází úchvatné Viktoriiny vodopády, ale také národní park s divokou zvěří jako jsou sloni, žirafy a neuvěřitelnými přírodními zdroji, které se nachází v okolí. Ano přežíváme, ale pro nás je to spíše dar než bída. Každý den jsme vděční, že máme možnost tady být, být spolu a ovlivnit věci a lidi kolem nás.

Podařilo se nám získat půdu v tradiční africké vesnici u Viktoriiných vodopádů, která nese název náčelnictví Mukuni. Toto náčelnictví je staré několik tisíc let, ale strukturu afrického paláce si ponechali dodnes. Muži této komunity tradičně vyrábějí dřevěné dekorace, potřeby do domácnosti a umění. Ženy v této komunitě mají vysoké postavení, včetně důležitých odpovědností ve spravování celého náčelnictví, avšak ženy nedělají žádné ekonomické aktivity. Díky tomu, že je komunita nedaleko Viktoriných vodopádů, náporu turistů se nevyhnula a výrobky ze dřeva se staly oblíbeným suvenýrem návštěvníků. To přineslo významný příjem do komunity, avšak s příchodem pandemie závislost na turismu se stala ohrožující. V přímé reakci na pandemii se náčelnictví Mukuni rozhodlo nabídnout půdu ostatním Zambijcům, kteří by přinesli inovativní nápady, které by pomohly pozvednout ekonomiku té komunity. Takto jsme s manželem získali kus své půdy, kde se snažíme hospodařit.

Organickou farmu, kterou jsme založili se nachází v pásu Mongongo stromů, což je velký, poměrně rychle šířící se strom, který dorůstá 15 až 20 metrů do výšky. Vyskytuje se na zalesňěných kopcích a mezi písečnými dunami a je spojen s písčitými půdy pouště Kalahari. Mongongo strom je široce rozšířen v jižní subtropické Africe. Existuje několik odlišných pásů těchto stromů, z nichž největší zasahuje ze severní Namibie do severní Botswany, jihozápadní Zambie a západní Zimbabwe. Další pás se nachází ve východním Malawi a další ve východním Mozambiku. Mongongo ořechy mají vysoký obsah živin, včetně bílkovin, hořčíku, vápníku, zinku a dalších.

Obyvatelé jižní Afriky se živili mongongo ořechy po vice než 7000 let. Když se první průzkumníci zajímali proč místní lidé nepraktikují zemědělství, jejich odpovědí byli výživné mongongo ořechy, ze kterých se dělala tradiční kaše. Mongongo ořechy se konzumují syrové, dušené nebo pražené, lze je také nasekat jako přísadu do jiných receptů. Olej extrahovaný z ořechů se používá jako ochrana pokožky a vlasů před drsným klimatem typický pro pouštní oblasti.

Mongongo ořechy jsou nenáročné na skladování, jelikož není hmyz, který by je napadal. Avšak ořechy jsou složité na zpracování, kvůli jejich dvojité skořápce. První vrstva skořápky se dá přírodně odstranit. Mongongo ořechy se tradičně zakopávají, aby se odstranila první vrstva skořápky. Tyto ořechy mají jednoho predátora, kterým je slon. Migrace slonů kopíruje pásy těchto mongongo stromů a slon je schopen cítit ořech zakopaný v zemi. Když si slon přijde pochutnat na tom ořechu, ve většině případů zničí i pole a domácí zahrady. Lidé poté stromy kácí, aby předešli zkáze, kterou páchají sloni, když si přijdou pochutnat na plodech mongongo stromu. My ořechy nezakopáváme, my je dáváme k jídlu prasatům. Ořech projde jejich trávicím traktem rychleji a první vrstva skořápky je strávena. Ořechy poté sbíráme a skladujeme.

Druhá vrstva skořápky je ještě tvrdší než první vrstva. Ani slon ani prase druhou skořápku nezlomí. Tradičně se druhá vrstva skořápky odstraňuje silou a pomocí kamenů. Ořech je umístěn do vyhloubené díry na větším kameni a menším kamenem se do ořechu tluče až skořápka odpadne. Překážkou tohoto tradičního postupu je fyzická náročnost a ořech je ve většině případů rozdrcen a ztrácí svoji hodnotu, takže je to postup neefektivní. Nyní se snažíme najít efektivní metody získávání ořechu mongongo, které by byly v souladu s místními kulturními a sociálními zvyky. Vytvořením hodnotového řetězce dojde k ochraně přírodních zdrojů. Lidé budou mít zájem mongongo stromy chránit, protože v nich uvidí hodnotu, která jim přinese příjem a ekonomickou stabilitu.

Autor: Kamila Hejlikova | sobota 12.3.2022 13:10 | karma článku: 16.88 | přečteno: 464x

Další články blogera

Kamila Hejlikova

Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.

8.1.2023 v 8:35 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 430 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.

11.11.2022 v 17:36 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 297 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.

3.10.2022 v 18:38 | Karma článku: 25.71 | Přečteno: 1312 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.

22.8.2022 v 18:50 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 392 | Diskuse

Další články z rubriky Videoblogy

Viliam Kusi

Válka a mír

Poznámky o ukrajinsko-ruských vztazích jsou 7 let staré a váží se na události z roku 2014. Myslím, alespoň trochu zobrazují atmosféru ve společnosti v obou zemích v těch letech. Zrcadla doby, minulost ze které vychází budoucnost.

28.9.2022 v 20:20 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 737 | Diskuse

Viliam Kusi

Příběhy, písně, video 1

Sade Adu, Marianne Faithfull, Michelle Andrade, Marcela Březinová, Ingrid Kalmanová. V životě asi každého člověka se stane, že nečekaně uslyší melodii, která ho zasáhne. Dá hlasitěji rádio a pouze poslouchá.

19.9.2022 v 22:22 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 281 | Diskuse

Martin Irein

Poslední ohlédnutí do nezapomenutelných devadesátek

Na devadesátá léta se nejlépe vzpomíná s poslechem tehdejší hudby. Moje přehledy jsou velmi stručné a předem upozorňuji, že toho, co mě v dané dekádě oslovilo, bylo a je mnohem více.

19.8.2022 v 17:00 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 382 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Videoblog z Afriky - tři týdny nezapršelo, aneb jak tu farmaříme

Žijeme v Zambii a nyní je období dešťů, ale tři týdny nám nezapršelo. Co děláme a jak jsme si s tím poradili v textu i videoblogu.

1.3.2022 v 13:50 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 497 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 744

Jsem Kamila Hejlík Tembo, jsem Česka žijící v Zambii. S rodinou žijeme v Livingstonu nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.

Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou.  Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...