Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Videoblog z Afriky - tři týdny nezapršelo, aneb jak tu farmaříme

1. 03. 2022 13:50:00
Žijeme v Zambii a nyní je období dešťů, ale tři týdny nám nezapršelo. Co děláme a jak jsme si s tím poradili v textu i videoblogu.

"Evropa se rozvinula díky tomu, že se nachází v chladnějších podmínkách a lidé byli nuceni více plánovat a dělat si zásoby, kdežto v Africe to není potřeba, lidé tam žijí ze dne na den, protože je tam větší teplo", slýchávala jsem, když jsem byla mladší v rodné České republice od mých rodičů, ale i třeba ve škole. Dnes již vím, že tento názor je zcela zcestný.

Na naší organické farmě v Zambii musíme plánovat na několik měsíců i let dopředu. Rostliny neplodí plody okamžitě, ale potřebují k tomu svůj čas. Tak je to také se zvířaty, jejich rozmnožováním nebo kladení vajec v případě třeba slepic a dalších ptáků. Plánování dostupnosti ovoce je ještě složitější, protože stromy rostou několik let než začnou plodit. S manželem musíme plánovat pečlivě každý krok na naší farmě. To co sázíme dnes, budeme jíst za několik měsíců.

Nyní máme z naší farmy v domácnosti k dispozici lilky, zelené papriky a bazalku, slepice nám opět začali snášet vejce. Zrovna jsme měli kozí zabijačku, protože ve vesnici se konal pohřeb a my jsme přispívali masem do pohřební hostiny. Zbytek kozy postupně dojídáme. V období dešťů jsme také měli hodně plevelové zeleniny jako je bondwe nebo mundabi, které jsou ale bohaté na železo a rostou prakticky samovolně v přírodě. Stačí je sesbírat. V Zambii se jí hodně zelených zeleninových listů. Máme zasazené dýně, které ještě nejsou připravené sklidit, ale jíme dýňové listy, které si vaříme s arašídy.

Letošní období dešťů skončilo předčasně a celé období dešťů pršelo spíše sporadicky, alespoň u nás nedaleko Livingstonu. Papriky i lilky nám pomalu usychají i přesto, že jsou zasazené pod stromy, aby nebyli na přímém slunci. Naštěstí nejsme tímto ohroženi. Na farmě máme nyní 12 malých prasátek, které prodáváme jako živá dalším lidem, kteří by rádi začali chovat prasata. Pokud se prasátka neprodají, tak budeme mít za pár měsíců párkové, klobásové, slaninové a další hody. Na farmě máme úly se včelami. Přibližně za měsíc bude med připraven ke sklizni, který budeme moci prodat a koupit si například internet, který používám i třeba k psaní článků.

Přesto musíme začít plánovat, co bude za pár měsíců. Co budeme jíst? Naštěstí nás nebaví jíst to samé každý den nebo každý týden a užíváme si sezonní produkty. Období dešťů je již ke konci a má pršet pouze maximálně třikrát. Toto je vhodné období pro zasazení zeleniny než velkých plodin. Na začátku období dešťů jsme sázeli Pigeon pea, což je z poloviny strom a keř, který plodí fazole bohaté na protein pro lidi i zvířata. Za pár měsíců budeme mít vlastní jídlo pro všechna naše prasata a i organické fazole pro domácnost. Dnes jsme se rozhodli zasadit českou i zambijskou zeleninu.

Já jsem zasadila pod stromem Moringy ředkvičky, mrkev a řepu. Nepoužíváme žádné chemikálie ani pesticidy a všechno jídlo si pěstujeme organicky. Moringa je strom bohatý na výživu nejen pro lidi, ale také pro zvířata a plodiny. V obchodech se prodávají čaje i léky z Moringy, které posilují imunitu a mají další pozitivní účinky. Já přidávám Moringu i do stravy našeho hlídacího afrického psa. Předpokládám, že strom Moringy mi poskytne dostatek živin pro moji zeleninovou zahradu. Můj manžel zasadil zambijskou zeleninu okra, kterou má rád. Natočili jsme video o tom, jak nám to šlo.

Diverzita na naší organické farmě v Africe je nezbytná. To je to co nás drží při životě, dodává nám živiny a příjem. Když jedna ze sekcí farmy nefunguje ať z důvodu klimatických změn, sucha, změn na trhu, a dalších, vždy máme i jiné aktivity, které nám pomohou přežít těžké období. Diverzita je potřeba jak u jídla, tak i u lidí. Rozdílné kultury, které sdílíme s manželem, nás přinutili k tomu, že máme nejen obohacený jídelníček, ale také mnoho nápadů a řešení pro situace, které zažíváme v divoké africké zemi Zambie.

Autor: Kamila Hejlikova | úterý 1.3.2022 13:50 | karma článku: 20.13 | přečteno: 497x

Další články blogera

Kamila Hejlikova

Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.

8.1.2023 v 8:35 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 430 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.

11.11.2022 v 17:36 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 297 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.

3.10.2022 v 18:38 | Karma článku: 25.71 | Přečteno: 1312 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.

22.8.2022 v 18:50 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 392 | Diskuse

Další články z rubriky Videoblogy

Viliam Kusi

Válka a mír

Poznámky o ukrajinsko-ruských vztazích jsou 7 let staré a váží se na události z roku 2014. Myslím, alespoň trochu zobrazují atmosféru ve společnosti v obou zemích v těch letech. Zrcadla doby, minulost ze které vychází budoucnost.

28.9.2022 v 20:20 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 737 | Diskuse

Viliam Kusi

Příběhy, písně, video 1

Sade Adu, Marianne Faithfull, Michelle Andrade, Marcela Březinová, Ingrid Kalmanová. V životě asi každého člověka se stane, že nečekaně uslyší melodii, která ho zasáhne. Dá hlasitěji rádio a pouze poslouchá.

19.9.2022 v 22:22 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 281 | Diskuse

Martin Irein

Poslední ohlédnutí do nezapomenutelných devadesátek

Na devadesátá léta se nejlépe vzpomíná s poslechem tehdejší hudby. Moje přehledy jsou velmi stručné a předem upozorňuji, že toho, co mě v dané dekádě oslovilo, bylo a je mnohem více.

19.8.2022 v 17:00 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 382 | Diskuse

Kamila Hejlikova

Videoblog z Afriky - jak se nám tu daří

Život v Africe je nesmírně těžký, ale rozhodně zde není život nešťastný. V tomto článku nechci zobecnit všechny strasti Afriky, ale chtěla bych spíše přiblížit jednu kapitolu z našeho života a čím se tady mimo jiné zabýváme.

12.3.2022 v 13:10 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 464 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 744

Jsem Kamila Hejlík Tembo, jsem Česka žijící v Zambii. S rodinou žijeme v Livingstonu nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.

Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou.  Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...