Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dá se hladomor v Africe vymýtit?

Investice do drobného zemědělství v mnoha afrických zemích má potenciál zvýšit produkci potravin a snížit chudobu. 

Když se mluví o Africe, tak se mnohým z nás vybaví obrázky podvyživených a hladových dětí. Údaje o pomalém vývoji v důsledku podvýživy a nedostatku vitamínů jsou odstrašující. Přesto, komu z nás se podařilo do Afriky odjet a strávit zde nějaký čas, nemůžeme si vynachválit místní jídlo, jeho chuť a rozmanitost. Navíc se předpokládá, že se v Africe nachází přibližně 33 milionů malých farmářů, kteří utvářejí až 70% celosvětových zásob potravin. Proč tedy lidé v Africe hladoví?

Myslím si, že by bylo hodně krátkozraké říci, že Afričané nemají znalosti a dovednosti ve vyprodukování dostatku jídla, nebo, že jsou líní. Africká historie jasně ukazuje to, že Afričané vytvářeli bohaté politické uspořádání a byli schopni přežít tisíce let. Nabízela by se možnost zhoršení klimatických podmínek, které znemožňují lidem vyprodukovat dostatek potravin. To je ale dle mého názoru pouze důsledek lidského chování než příčina našeho strádání.

Jedním z hlavních cílů kolonizace bylo rozšířit zemědělské možnosti. Jižní Afrika byla okupována s cílem vytvořit zde velké kukuřičné a obilné farmy, které by zásobovaly Evropský trh. V Západní Africe a Východní Africe byly založeny plantáže pro kávu, kakao, banány, čaj, a další. Věřilo se, že Afrika má kapacity produkovat jídlo, proč je ho tedy nedostatek?

Příčinou problému je to, jak a jaké jídlo pěstujeme. V Africe bychom měli podporovat to samé, co nás na ní fascinuje. Málokdo z nás si opravdu pochutná na kukuřičné kaši, ale každý z nás chce mango, sladký banán, papáju a další rozmanité plody a ovoce. Lidem se rozdává potravinová pomoc, která se do Afriky za drahé peníze dováží, místo toho, aby se místní lidé podpořili v produkci těchto rozmanitých plodin, které tak obdivujeme. Například africký Mongongo ořech byl součástí hlavního jídelníčku Afričanů v Namibii, Botwany, Zambie, Zimbabwe, Malawi a Mozambiku po více než 7000 let. Tento ořech má vysoký obsah proteinu, magnesia, kalcia, zinku, vitaminu E a dalších, přesto se dnes tento ořech nejí a stromy, které tyto plody plodí jsou káceny po desítkách každý den. V oblasti, kde žijeme (Jižní Zambie) a na naší farmě a v okolí se nachází les plný těchto Mongongo stromů, ale ořechy nikdo ani nesbírá ani nejí. Místo toho mají všichni před domem zasazenou kukuřici.

Nejsme schopni využívat naše přírodní zdroje efektivně, protože nám v tom brání naše sobeckost. Potravinový systém, který jsme zavedli je velice homogenní a s žádnou rozmanitostí nepočítá. Mongongo strom, který neznáme je pokácen, abychom mohli zasadit kukuřičné pole. Mongongo strom plodí ořechy každý rok zdarma, kdežto semena kukuřice, které se dnes nachází na trhu předpokládají použití chemických hnojiv a pesticidů, za které se utrácí peníze. Samozvaní antropologičtí milionáři podporují africké zemědělství nákupem těchto chemických složek, aby se vypěstovali námi akceptovatelné potraviny, jako je kukuřice nebo obilí. Jsou to ale nadnárodní korporace, které chemikálie vyrábí, které na celém procesu vydělávají peníze. Chemické zemědělství nepodporuje malé farmáře, ale udržuje je v chudobě. Navíc chemické zemědělství ničí naše životní prostředí, půdu a klima.

Technologie nám v tomto moc nepomohou a takzvané hydroponické pěstování jídla, které nevyužívá půdy, ale využívá nejmodernější technologie, je naivní si myslet, že to půjde udělat všude. Pokud jme nebyli doteď schopni podpořit malého farmáře, aby se vymýtil hlad, tak nebudeme schopni zavést tyto technické inovace u všech desítek milionů farmářů, kteří by to potřebovali.

Investice do drobného zemědělství v mnoha afrických zemích má potenciál zvýšit produkci potravin a snížit chudobu. Ale to by mělo být v souladu s místním prostředím a hodnotami a ne v rámci našich očekávání, budgetů a tabulek.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kamila Hejlikova | úterý 15.2.2022 18:39 | karma článku: 36,39 | přečteno: 5084x
  • Další články autora

Kamila Hejlikova

Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.

8.1.2023 v 8:35 | Karma: 19,68 | Přečteno: 473x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.

11.11.2022 v 17:36 | Karma: 14,65 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.

3.10.2022 v 18:38 | Karma: 26,10 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.

22.8.2022 v 18:50 | Karma: 14,13 | Přečteno: 420x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Tradiční africké slavnosti

Život a lidé v Africe se mění, rozvíjí a modernizují, tak jako ostatní oblasti světa. Představu měnící se Afriky bychom měli vždy mít na paměti a některé stereotypy o Africe jsou mylné.

15.7.2022 v 18:00 | Karma: 15,99 | Přečteno: 486x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Prezident Pavel jmenuje Ženíška ministrem. Je to osmá změna ve vládě

16. května 2024  6:05

Prezident Petr Pavel před polednem jmenuje Marka Ženíška z TOP 09 novým ministrem pro vědu, výzkum...

Přispěli straníci i známí miliardáři. Kdo dává politikům peníze na kampaň

16. května 2024

Premium Eurovolby se blíží a na sítích, v ulicích i debatách právě vrcholí boj o hlasy voličů. MF DNES se...

Honzu jsem neschovával, říká o partnerovi ředitel ČT Jan Souček

16. května 2024

Je brněnský patriot, ale když se stal generálním ředitelem České televize, musel se Jan Souček (49)...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 758x
Jsem Kamila Hejlík Tembo, jsem Česka žijící v Zambii. S rodinou žijeme v Livingstonu nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.

Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou.  Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.

Seznam rubrik